Żelazo o dobrym smaku

Żelazo to bardzo istotny pierwiastek w aspekcie prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czym charakteryzuje się ten element? Kiedy jego suplementacja jest niezbędna?

Co to jest żelazo?

Na początek kilka istotnych informacji. Żelazo to pierwiastek chemiczny, który jest naprawdę bardzo ważny dla naszego organizmu. Jakie spełnia funkcje? Warto zwrócić uwagę na fakt, że żelazo tworzy między innymi tak zwaną mioglobinę. Jest to białko będące częścią mięśni. To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że pierwiastek chemiczny bierze udział również w procesie wytwarzania krwinek czerwonych czy transporcie tlenu do tkanek naszego ciała. Korzystnie wpływa na metabolizm złego cholesterolu. Przyczynia się też do lepszej detoksykacji. Oprócz tego żelazo wspiera pracę układu nerwowego oraz immunologicznego.

Kiedy trzeba zdecydować się na suplementację?

Istnieje wiele sytuacji, kiedy warto zażywać żelazo o dobrym smaku w odpowiednio przyswajalnej formie (biorąc pod uwagę gotowe preparaty). Między innymi dotyczy to osób będących na diecie bezmięsnej. Pamiętajcie bowiem, że w podrobach czy mięsie znajduje się bowiem dobrze przyswajalne żelazo hemowe. Statystycznie preparaty z żelazem częściej przyjmują kobiety. Jakie są tego powody? Chodzi tutaj między innymi o menstruację, laktację czy błogosławiony stan. W trakcie ciąży jest bowiem zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek.

Kto jeszcze powinien wziąć pod uwagę suplementację? Między innymi młode osoby w wieku dojrzewania czy sportowcy, którzy ze względu na dużą aktywność fizyczną mają większe zapotrzebowanie na ten pierwiastek chemiczny. Jest także wiele chorób, które są związane z niedoborami tego elementu. Chodzi tutaj na przykład o wrzody, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna, przewlekłe zapalenie trzustki, zaburzenia hormonalne, różne nowotwory…

Co zrobić przed suplementacją? Bardzo ważne jest to, aby na początek udać się do lekarza. Trzeba bowiem zrobić badania, które wskażą zawartość żelaza w organizmie. Potem często fachowcy przepisują odpowiednie preparaty. Są to specyfiki gwarantujące wysoko przyswajalne żelazo o dobrym smaku, które dodatkowo nie powodują skutków ubocznych.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Polska

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy przeprowadzić osuszanie mieszkania?

Osuszanie mieszkania należy przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu występuje wilgoć…