Wybór wciągarki terenowej – wbrew powszechnej opinii – może przysporzyć sporo problemów. Niewiele osób docenia funkcjonalność opisywanego urządzenia. Kierowcy pojazdów terenowych pomijają zakup wciągarki, tłumacząc się, że i tak się im nie przyda. Potrzeba przychodzi jednak niespodziewanie. Te – z pozoru całkowite nieprzydatne – urządzenie prędzej czy później zostanie wykorzystane. Oczywiście, jeżeli zdążymy zainstalować je w naszym pojeździe.

Wciągarka elektryczna
Wciągarka elektryczna

Wciągarka ma wiele zastosowań. Odpowiednio dobrany model powinien znaleźć się zarówno w pojeździe służbowym (np. samochodzie należącym do służby leśnej), pojeździe sportowym czy wyścigowym, a także samochodzie wykorzystywanym wyłącznie rekreacyjne. Po co nam wciągarka? Model o odpowiednim udźwigu pomoże nam szybko i bez większych trudności wyjechać z grząskiego błota, bagna czy zapadającego się piasku. Wciągarka sprawi, że nawet najgłębsze koleiny nie będą dla nas przeszkodą. Sprawdzi się również w momencie ratowania zakopanych w ziemi, piachu, błocie etc. kolegów. Nie sposób nie wspomnieć również, że wciągarka stanowi dobrą, pewną i sprawdzoną asekuracje podczas stromych podjazdów i zjazdów. Już to wszystko wyraźnie wskazuje, że każdy właściciel auta terenowego powinien ją nabyć. Wciągarki nie można zastąpić trapami bądź linami kinetycznymi – jest niepowtarzalna i momentami niezwykle przydatna.

Po pierwsze, a zarazem najważniejsze: ZASTOSOWANIE

Przy wyborze wciągarki najważniejsze jest jej zastosowanie. Przed jej zakupem należy odpowiedzieć sobie na pytanie: „do czego zamierzamy używać naszą wciągarkę”. Warto zauważyć, że wciągarkę posiadają zarówno profesjonalni rajdowcy jak i „zapaleńcy” -amatorzy. Każdy z nich zaopatruje się jednak w inny model. Elektryczne, mechaniczne, hydrauliczne – opcji mamy wiele. Wciągarki elektryczne bazują na prądzie z akumulatora. Posiadają własny silnik, który pobiera prąd właśnie z niego. Urządzenia mechaniczne montowane są na stałe, a ich działanie opiera się na mocy napędu samego pojazdu. Finalnie zostają nam wciągarki hydrauliczne, które korzystają z mocy własnego silnika hydraulicznego bądź hydrauliki w układzie wspomagania kierownicy pojazdu.

Chcecie dowiedzieć się, jakie wciągarki sprawdzą się przy szalonych rajdach terenowych, a jakie przy jeździe turystycznej i rekreacyjnej. W kolejnej części dowiecie się, który model wciągarki sprawdzi się przy regularnych zastosowaniach pojazdu, a także na jakie inne kwestie należy zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Fosforan potasu – co warto o nim wiedzieć?

Fosforan potasu to pojęcie, którego znaczenie nie jest znane każdemu z nas. Tymczasem, dod…