Wirtuoz sejfów

Gdyby skok w Częstochowie się udał, łupem kasiarza padłoby 30 milionów złotych. Byłby to największy skok w historii XX-wiecznej Europy.

Podczas procesu, który zaczął się 5 września 1932 roku, „Szpicbródka”, jako linię obrony, wybrał naiwność. – Do ostatniej chwili ukrywano przede mną, Że chodzi tu o Bank Polski, kiedy się o tem dowiedziałem, postanowiłem zrezygnować z udziału w tym napadzie – przekonywał warszawską Temidę. Powodem miały być piętrzące się wciąż trudności w drążeniu tunelu. Uważał, że nie można go skazać za coś, czego nie popełnił, jednak warszawscy sędziowie byli odmiennego zdania i skazali go na karę 6 lat więzienia.

Do ostatniego nieudanego występu Cichockiego doszło 25 lutego 1937 roku w Zgierzu pod Łodzią. Wszystko zaczęło się od tego, że pewien przypadkowy przechodzień zauważył, jak dwóch dziwnie zachowujących się mężczyzn wynosi jakieś pakunki z siedziby Banku Kredytowego przy ulicy Kilińskiego. Zaalarmowana policja zdążyła zatrzymać tylko jednego z nich. Okazał się nim osławiony „Szpicbródka”. Gdyby nie donos przechodnia, łup mógłby być całkiem okazały! W kasie banku znajdowało się prawie 12 tysięcy złotych w gotówce i 60 tysięcy złotych w papierach wartościowych. Cichocki nie wydał wspólników, którzy uciekli autem. Na początku czerwca 1937 roku „król kasiarzy” zasiadł na ławie oskarżonych Sądu Okręgowego w Łodzi. Na rozprawie nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Prokurator domagał się surowego ukarania „Szpicbródki”, podkreślając jego bogatą przeszłość kryminalną. Sąd skazał „króla kasiarzy” na 4 lata więzienia, a po odbyciu kary, na zamknięcie w domu dla niepoprawnych przestępców w Koronowie.

Zwolniono go na początku września 1939 roku – po wybuchu II wojny światowej. Przez Związek Radziecki i Iran przedostał się do Afryki. Z punktu rozdzielczego wysłano go na pobyt czasowy do obozu Kaja. Dalsze losy Stanisława Cichockiego „Szpicbródki” nie są znane, nie wiadomo, gdzie i kiedy zmarł. Pozostała po nim legenda największego kasiarza XX wieku. Nie bez powodu udało mu się wkroczyć do historii i pozostać sławnym aż do dziś.

Wirtuoz sejfów – wszystkie części: https://telematicsforum.pl/tag/wirtuoz-sejfow/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy oświetleniowe użytkowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podstawową…