Wirtuoz sejfów

Po kilkudniowym pobycie Stempel oświadczył Janiszewskiemu, że zabiorą wszystko z mieszkania, na razie zaś zaczęli montować narzędzia kasiarskie. Wtedy Janiszewski zorientował się, o co chodzi. Dylewski opowiedział mu, że, zmierzają okraść bank, dodając, że przygotowania trwały od kilku miesięcy i pochłonęły kilkanaście tysięcy złotych. Janiszewski zląkł się i oświadczył, że wycofuje się z tej roboty. Wysłał anonim do policji częstochowskiej, zawiadamiając o pobycie czterech mężczyzn poszukiwanych przez policję. Aresztowań jednak nie dokonano. Banda po zdradzie Janiszewskiego ulotniła się na pewien czas z Częstochowy. Kasiarze dużo stracili, wycofując się z rozpoczętej roboty. Przedtem mieli bowiem za przeszkodę tylko mur grubości trzech cegieł, później zaś musieli stawić czoła systemowi alarmowemu. Po dwóch miesiącach banda ponownie przybyła do Częstochowy, wynajęła to samo mieszkanie i kontynuowała przygotowania do superskoku.

Ponieważ w częstochowskim banku w ostatnich tygodniach zainstalowane zostały specjalne urządzenia alarmowe, .Szpicbródka” zadbał o współpracę z monterem, który zajmował się ich konserwacją. Ten, za olbrzymie jak na tamte czasy pieniądze (25 tysięcy złotych), zobowiązał się dopomóc w unieszkodliwieniu alarmu. Aby poznać szczegóły jego działania, przestępcy obrabowali warszawskiego jubilera Jagodzińskiego, by mieć pieniądze na kupno drogiego systemu alarmowego, takiego, jaki chronił bank w Częstochowie. Jednak przemyślany w najdrobniejszych szczegółach plan nie udał się. Stołeczni śledczy po kolei ujęli wszystkich członków szajki.

Aresztowano również „Szpic-bródkę”, który – choć nie brał udziału osobiście we włamaniu do jubilera – posądzony został o kierowanie całą akcją. Przy zatrzymaniu Cichocki był jak zwykle spokojny i elegancki, nie szamotał się i nie uciekał. Wyraził tylko zdziwienie, że władza ponownie interesuje się jego skromną osobą… Jednak policjanci nie dali się zwieść jego manierom. Cichocki miał przy sobie plany alarmu, a w klapie marynarki znaleziono wszyty przyrząd (blaszka o specjalnym kształcie) do jego wyłączenia…

Wirtuoz sejfów – wszystkie części: https://telematicsforum.pl/tag/wirtuoz-sejfow/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy oświetleniowe użytkowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podstawową…