Waga kuchenna stanowi równie ważny element wyposażenia kuchni, co lodówka czy piekarnik. Wiele z przepisów wymaga bowiem precyzyjnego odmierzenia składników i choćby z tego powodu wybór odpowiedniego urządzenia powinien być dobrze przemyślany.

Współczesny rynek oferuje bardzo szeroki wybór wag kuchennych, które na pierwszy rzut oka różnią się od siebie jedynie wyglądem i ceną. Tymczasem ważne są szczegóły – jakość wykonania i dodatkowe funkcje, usprawniające pracę w kuchni, bo to one zapewniają niezawodne działanie urządzenia przez wiele lat.

Elektroniczna czy mechaniczna?

waga kuchenna
waga kuchenna

Wagi mechaniczne, choć często bardzo stylowe, mają jedną poważną wadę – ryzyko błędu pomiaru sięgającego nawet kilkunastu gramów. A to może mieć ogromne znaczenie w przypadku przygotowywania posiłków dla osób będących na diecie bądź chorych na cukrzycę.

Dobra waga elektroniczna waży z dokładnością do 1 g, a do tego daje jednoznaczny odczyt, podawany na wyświetlaczu LCD. Jest też łatwiejsza do utrzymania w czystości, bo zwykle ma formę płaskiego prostokąta lub owalu, z minimalną ilością wystających elementów. Ze względu na małe, kompaktowe wymiary łatwiej jest też ją przechowywać. Na precyzję pomiaru wagi elektronicznej duży wpływ ma poziom naładowania baterii, dlatego ogromnym atutem urządzenia jest wskaźnik informujący o konieczności ich wymiany.

Praktyczne funkcje

W kuchni wystarczy zazwyczaj waga o obciążeniu do 3 kg Jeśli jednak zależy nam na wygodzie, lepiej wybrać urządzenie dopuszczające obciążenie do 5 kg. Niezwykle przydatną funkcją jest tarowanie, dzięki której nie będzie uwzględniana waga własna misy czy talerza, w których ważymy produkty. Wykorzystując funkcję tary możemy też w prosty sposób dodawać kolejne składniki bez konieczności ich przesypywania. Po prostu po każdym wykonanym pomiarze wystarczy wyzerować wskaźnik wagi, po czym dosypać i odważyć kolejny składnik wymieniony w przepisie.

Większość przepisów kulinarnych podaje ilość potrzebnych produktów w gramach. Czasem jednak zachodzi konieczność pomiaru w bardziej egzotycznych jednostkach, jak funty (Ib) czy uncje (oz). Wtedy niezastąpiona okazuje się waga z możliwością wyboru jednostek. Dodatkową zaletą nowoczesnej wagi elektronicznej będzie funkcja automatycznego wyłącznika, która oszczędza baterie. Wbudowany minutnik poinformuje np. o upływającym czasie pieczenia.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Ona

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute w biznesie: Jakie są korzyści dla firm organizujących podróże służbowe

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, firmy często muszą podejmować szybkie decy…