Tłumacz – jak nim zostać?

Zawód tłumacza nie jest taki prosty. Musimy w związku z tym dobrze się zastanowić czy zawód ten jest rzeczywiście zawodem, w którym się odnajdziemy? Jeśli tak, to sprawdźmy jaką drogę musimy przejść, aby zostać tłumaczem?

Studia

Aby zostać tłumaczem musimy ukończyć studia. Mamy tutaj dwie możliwości. Pierwsza propozycja to studia filologiczne. Koncentrują się one na jednym języków. Podczas edukacji na język ten spogląda się w zdecydowanie szerszej perspektywie. Jest to dobry pomysł dla osób, które mają już obrane konkretne plany, na przykład ich marzeniem jest praca jako tłumacz niemiecki Szczecin. Na studiach nie tylko zagłębiają się w język niemiecki, ale także poznają literaturę z tego kraju i przede wszystkim jego kulturę.

Druga możliwość studiów to lingwistyka stosowana. Jest to już bardzo praktyczny kierunek. Student na takich studiach poznaje dwa języki. Jeden z nich, na przykład język niemiecki jest językiem dominującym, a przykładowo język włoski to język poboczny.

Dla samego siebie zadbajmy o ukończenie kursów językowych, które zapewniają nam zdobycie certyfikatów międzynarodowych.

Tłumacz zwykły czy przysięgły?

Powyższa edukacja, jak i także stosowne doświadczenie pozwoli nam na zostanie zwykłym tłumaczem. Jednak gdy chcemy zostać tłumaczem przysięgłym, to musimy spełnić więcej wymagań. Przede wszystkim musimy być obywatelem Polski, znać język ojczysty w stopniu biegłym, posiadać pełną zdolność do wykonywania pranych czynności, posiadać tytuł magistra filologii języka oraz na sam koniec zdać państwowy egzamin na tłumacza przysięgłego.

Jak widać na powyższym droga ta wcale nie jest taka prosta. Widzimy na niej wiele wybojów, ale wszystko jest do pokonania, gdy sobie wszystko poukładamy w głowach.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Z czego składają się gładzie?

Trzeba zaznaczyć, że takie materiały budowlane są rok po roku kalendarzowym coraz częściej…