Które suplementy są najskuteczniejsze?

W 2016 roku Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej i Komisja Medyczna Polskiego Komitetu Olimpijskiego wystosowały wspólne stanowisko dotyczące skuteczności suplementów dostępnych na rynku.

Suplementy zostały podzielone na trzy grupy: A, B i C, gdzie grupa A oznacza produkty rekomendowane o naukowo potwierdzonym działaniu. Suplementami należącymi do tej grupy są m.in. kofeina, kreatyna i białko. Chcąc rozpocząć przygodę z suplementacją lub ograniczyć ich przyjmowanie do niezbędnego minimum, warto rozpatrzyć zastosowanie tych substancji i dopasować je do swoich celów sylwetkowych.

TERMOGENEZA

TO PROCES, W KTÓRYM DOCHODZI DO ZWIĘKSZONEGO UWALNIANIA CIEPŁA Z ORGANIZMU, A CO ZA TYM IDZIE-ZWIĘKSZENIA WYDATKÓW ENERGETYCZNYCH I PRZYSPIESZENIE SPALANIA TKANKI TŁUSZCZOWEJ.

 

KOFEINA

 

Jest bardzo niedocenianym suplementem diety, mimo że są aż trzy drogi jej korzystnego działa na nasz organizm. Po pierwsze, jako jedna z nielicznych legalnych substancji ma udowodnione działanie termogenne. Dodatkowo, w przeciwieństwie do pozostałych substancji, kofeina nie wywołuje groźnych objawów ubocznych, a stosowana zgodnie z zaleceniami jest całkowicie bezpieczna.

Drugą zaletą kofeiny jest wpływ na poprawę koncentracji i opóźnienie odczuwania zmęczenia. Jeśli podczas treningu, mimo ogromnych ambicji, nie jesteśmy w stanie wykonać jeszcze jednego powtórzenia – najprawdopodobniej jest to „zasługa” kumulowania się adenozyny w organizmie. Substancja ta pojawiająca się po pewnym czasie wykonywania wysiłku powoduje odczuwanie bólu, senności i zmęczenia, które uniemożliwiają kontynuację wysiłku Kofeina ma zdolność blokowania receptorów adenozyny, dzięki czemu negatywne efekty jej pojawienia się są odłożone w czasie, co pozwala na wydłużenie treningu.

Po trzecie, kofeina działa pobudzająco na cały organizm! Treningi wykonywane po jej przyjęciu są bardziej dynamiczne i efektywne, a co za tym idzie -pochłaniają większą ilość energii. Te trzy zastosowania sprawiają, że kofeina jest jednym z najskuteczniejszych suplementów przedtreningowych, a jej zastosowanie wśród kobiet może przynosić widoczne efekty.

DAWKOWANIE KOFEINY

Ze względu na różną tolerancję wynikającą z uwarunkowań genetycznych, dawkowanie jest kwestią indywidualną. Optymalne działanie kofeiny notuje się przy dawkach od 3 do 6 mg na kilogram masy ciała, jednak dla wielu kobiet nawet 3 mg mogą dawać zbyt duże pobudzenie. Z tego powodu stosowanie jej najlepiej rozpoczynać od najmniejszej możliwej dawki, a następnie zwiększać ją aż do uzyskania najlepszych efektów treningowych.

Tolerancja kofeiny zależy również od dotychczasowego jej przyjmowania, dlatego jeśli na co dzień wypijamy duże ilości kawy, może się okazać, że nawet najwyższa zalecana dawka nie wpłynie w zbyt dużym stopniu na nasz metabolizm. Kofeinę najlepiej przyjmować około 30 minut przed treningiem.

SPIS TREŚCI

Suplementacja dla kobiet cz.1

Suplementacja dla kobiet cz.2


https://telematicsforum.pl/suplementacja-dla-kobiet-cz-3/
https://telematicsforum.pl/suplementacja-dla-kobiet-cz-4/

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

2 komentarze

  1. […] 3 minuty temu Suplementacja dla kobiet cz.2 […]

  2. […] Suplementacja dla kobiet cz.2 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przegląd najnowszych trendów w branży wypożyczania sprzętu budowlanego: innowacje i technologie zmieniające rynek

W dynamicznie rozwijającym się świecie budownictwa, branża wypożyczania sprzętu budowlaneg…