Ściany

Ściany

Ściany domu muszą być mocne i wytrzymałe oraz odporne na warunki atmosferyczne, muszą też chronić mieszkańców przed zimnem i hałasem oraz zapewniać wewnątrz domu przyjemny mikroklimat. Warto dopilnować starannego wykonania prac murarskich.

Przy murowaniu jest cały szereg elementów, na które warto zwrócić uwagę. Zacząć trzeba od spraw pozornie oczywistych: czy materiał ścienny został właściwie zastosowany, czy ekipa dobrze się z nim obchodzi (składuje, chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi itp.), czy została dobrana odpowiednia zaprawa do murowania , oraz czy używane są do tego właściwe narzędzia.

Kontroli wymagają poszczególne etapy wznoszenia ścian. Bardzo ważna jest na przykład pierwsza warstwa muru musi być dobrze ułożona oraz wypoziomowana. Na tym etapie trzeba także skontrolować wykonanie przeciwwilgociowej izolacji poziomej

Również kolejne warstwy ścian muszą być wznoszone zgodnie ze sztuką murarską (zasadami przemurowania elementów itp.). Skontrolować warto też, czy właściwie zostały wykonane nadproża i wieńce stropowe

Jeśli w projekcie budowlanym brakuje wskazówek dotyczących wykonania któregoś z detali, można je odszukać w odpowiednich normach, instrukcjach ITB i u producentów materiałów ściennych (często mają oni własne zalecenia wykonawcze oraz filmy instruktażowe, które pozwalają łatwo i szybko przyswoić sobie potrzebną wiedzę).

Na początek – harmonogram

Termin rozpoczęcia prac murowych nie powinien być przypadkowy. Lepiej zaplanować go tak, by roboty jak najlepiej uwzględniały sezonowość, od której w dużym stopniu zależy proces budowy.

Oczywiście, nie zawsze uda nam się przewidzieć pogodę (zwłaszcza jesienią), więc dobrze – przynajmniej w teorii – ułożony harmonogram może się z nieprzewidzianych powodów przesunąć. Co w takim razie należy robić, gdy zdarzy się, że ściany budynku pozostają na zimę nieprzykryte dachem? Nie ma idealnego sposobu na jego skuteczne zabezpieczenie. A przecież deszcz i śnieg mogą spowodować zawilgocenie wcześniej wybudowanych ścian i stropów. A jeśli mury są mocno zawilgocone, to pod wpływem mrozu może nastąpić rozsadzenie struktury materiałów, z których je zbudowano.

Pytanie tylko, czy zawsze tak musi się stać? Dla materiałów na ściany domu istotna jest liczba cykli zamrażania i rozmrażania. W ciągu jednej zimy, teoretycznie, może zdarzyć się ich kilkadziesiąt – w praktyce jest ich raczej kilkanaście; taka liczba na pewno nie spowoduje zniszczenia materiału.

Uwaga! Trzeba mieć świadomość, że do murowania używa się zwykle zapraw na bazie cementu – a to powoduje, że prace powinno się wykonywać w temperaturach powyżej +5°. Wszystkie roboty murarskie prowadzone w innych warunkach niż przewidziane w instrukcji, ekipy murarskie wykonują na własną odpowiedzialność.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Postaw w swoim mieszkaniu na panele.

Przede wszystkim wytrzymałość Panele Mysłowice to naprawdę doskonały wybór. Jednak w jedny…