Rynek samochodowy kwitnie. Coraz więcej firm zajmuje się produkcją części samochodowych, które mogą służyć zarówno jako zamienniki, jak i za podstawowe elementy wyposażenia każdego auta, bez których zwyczajnie mechanizm nie będzie działał sprawnie. Już w 2016 roku polski eksport w tym zakresie bardzo wzrósł, można by rzecz, że był rekordowy. Wystarczyły trzy kwartały, by zarobić aż 17 miliardów euro.

Taki wynik jeszcze nigdy wcześniej w naszej historii nie miał miejsca, dlatego mamy kolejny powód do dumy. Producenci części do samochodów wciąż rozwijają swoją branżę, rynek poszerza się, znajduje coraz to więcej osób zainteresowanych współpracą. Chociażby przykładem są zakłady motoryzacyjne w Żywcu lub Skawinie pod Krakowem. TO świadczy tylko o tym, że jest to spora potęga, o którą walczy cały rynek, ponieważ popyt zgłaszany na tego typu produkty rośnie z każdym dniem. Kiedy kraj może pochwalić się wynikiem wysyłki na eksport towaru, który w sumie wart jest ponad 2 miliardy euro, naprawdę jest o czym mówić. Jak się okazuje, polski eksport w branży motoryzacyjnej stanowił prawie połowę całego eksportu krajowego. Wynik ten jest zatem nadzwyczaj imponujący. Kraje, do których eksportowaliśmy najwięcej części samochodowych to między innymi Czechy, Włochy oraz Wielka Brytania. To jednak nie wszystko. Nie tylko części samochodowe produkowane w Polsce cieszą się taką popularnością.

Również rynek samochodów kompletnych wzrósł aż o 14 procent w porównaniu do roku 2015. Dzięki temu inwestujemy w coraz o nowszy sprzęt i zaczynami produkować również części orz kompletne samochody najnowszych generacji. Zgodnie z rankingiem państw, które prowadzą eksport z branży motoryzacyjnej możemy być z siebie dumni, ponieważ uplasowaliśmy się na wysokim dziewiąty miejscu. Jest to wynik do pozazdroszczenia biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze do niedawna byliśmy na szarym końcu pod tym względem. Tak więc ze względu na spory rozwój branży motoryzacyjnej w naszym kraju rozpoczęto tworzenie prognoz, które później spełniły się i to z nawiązką. Mimo wszystko cieszymy się sukcesem, ale nie osiadamy na laurach. Kolejne przewidywania jasno wskazują na to, że produkcja części wciąż będzie się rozwijała w Polsce, chociażby dzięki licznym firmom, które powstają i pragną wspierać tą część przemysłu. Stabilną sytuację ekonomiczną doceniają także liczne przedsiębiorstwa z zagranicy. Mowa tutaj szczególnie o Japonii, która buduje swoje zakłady w Bochni i pragnie stać się pierwszą tego typu fabryką w całej Europie.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Polska

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Taxi bez barier: usługi dostępne dla osób z niepełnosprawnościami

W świecie, który dąży do bycia coraz bardziej inkluzywnym, branża taxi odgrywa kluczową ro…