Rola aminokwasów – po co je suplementować?

Białka składają się z mniejszych cząstek, czyli aminokwasów. Są one niezbędnym budulcem mięśni, dlatego każda osoba, która trenuje na siłowni i chce zwiększyć masę mięśniową, powinna być świadoma tego, że należy dostarczać sobie odpowiednią dawkę aminokwasów każdego dnia. Trening siłowy jest bardzo wymagający, dlatego najczęściej trudno dostarczyć sobie w diecie wystarczającą ilość dobrych aminokwasów. Z tego względu sportowcy oraz amatorzy aktywności fizycznej często sięgają po suplementy.

 

Aminokwasy w suplementach

Odżywka białkowa jest bardzo często mylona z aminokwasami. Jednak obie te substancje nie spełniają tej samej roli. Dobre aminokwasy od razu po spożyciu przenikają do tkanek i od razu wędrują do mięśni. Białko nie ma takich możliwości. Aminokwasy pełnią też ważną rolę podczas wykonywania treningu, ponieważ w momencie kiedy organizm zużyje całą glukozę, sięga po zapasy aminokwasów. Właśnie z tego powodu trzeba zawsze mieć pewność, że poziom aminokwasów jest utrzymany na odpowiednim poziomie. Oczywiście, pierwszym i podstawowym ich źródłem jest zbilansowana dieta. Jednak osoby bardzo aktywne musiałyby codziennie zjadać bardzo dużo mięsa czy innych produktów zwierzęcych. Takie odżywianie się na dłuższą metę nie przyniosłoby dobrych efektów i byłoby męczące. Dlatego na rynku jest wiele preparatów, które dostarczają niezbędnych aminokwasów. Trzeba wybierać je świadomie i kierować się tym, żeby nasz organizm otrzymywał wyłącznie dobre aminokwasy.

Aminokwasy
Aminokwasy

Dobrej jakości suplement z aminokwasami będzie wspomagał pracę a siłowni, a jej efekty będą widoczne szybciej. Aminokwasy są budulcem mięśni, dlatego wytężona praca z ciężarami nie będzie skutkowała przyrostem masy mięśniowej bez odpowiedniego odżywiania się.Warto zatem po treningu uzupełnić braki aminokwasów, ale także nawodnić się oraz zregenerować mięśnie. Połączenie aminokwasów, dobrego treningu oraz racjonalnej diety na pewno będzie przynosiło widoczne pozytywne skutki treningów.

autor: Patrycja Chmielewska

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Zarobki hydraulika – na co może liczyć hydraulik?

Hydraulik to obecnie taki zawód, który daje sporo możliwości jeśli chodzi o znalezienie pr…