Szyby samochodowe wydają się być idealnie gładkie. Dopiero w dużym powiększeniu pod mikroskopem można zauważyć, że tak naprawdę są one dość szorstkie. Z tego względu n zatrzymuje się na nich woda, śnieg, a także rozmaite zanieczyszczenia. Podczas jazdy używamy wycieraczek, aby usunąć wodę i zabrudzenia. Okazuje się, że można łatwo uporać się z problemem zanieczyszczeń na szybach – powłoki hydrofobowe są rozwiązaniem!

Powłoki hydrofobowe skutecznie zapobiegają wnikaniu wody w strukturę różnych materiałów. Z względu na tę właściwość powłoki hydrofobowe stosowane są od dłuższego czasu do zabezpieczania szyb w samolotach. Od jakiegoś czasu hydrofobizacja cieszy się coraz większą popularnością także w motoryzacji. Powłoki hydrofobowe, które składają się z niewidocznych gołym okiem nanocząsteczek, nadają zabezpieczanym nimi powierzchniom właściwości hydrofobowe, co de facto oznacza, że zabezpieczone materiały zaczynają odpychać wodę.

Powłoki hydrofobowe nakładane są na szyby samochodowe w profesjonalnych salonach. Sam proces nakładania trwa około godziny. Nanopowłoka na szybie wygładza ją, zabezpiecza przed zabrudzeniami, a tym samym zwiększa widoczność. W praktyce oznacza to, że hydrofobizacja pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Pokryta warstwą hydrofobową szyba jest bardzo gładka, w efekcie woda lub ciecze olejowe skraplają się i po prostu ześlizgują się z powierzchni szyby. Po hydrofobizacji przyczepność cząsteczek zarówno wody, jak i brudu jest o wiele mniejsza. Deszcz i śnieg nie osadzają się na szybie, same spływają z jej powierzchni. Tym samym nie ma potrzeby tak intensywnego używania wycieraczek samochodowych.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Unikalny blask

Świece towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Blask ognia towarzyszył w nocne, zimne wiecz…