Szyby samochodowe wydają się być idealnie gładkie. Dopiero w dużym powiększeniu pod mikroskopem można zauważyć, że tak naprawdę są one dość szorstkie. Z tego względu n zatrzymuje się na nich woda, śnieg, a także rozmaite zanieczyszczenia. Podczas jazdy używamy wycieraczek, aby usunąć wodę i zabrudzenia. Okazuje się, że można łatwo uporać się z problemem zanieczyszczeń na szybach – powłoki hydrofobowe są rozwiązaniem!

Powłoki hydrofobowe skutecznie zapobiegają wnikaniu wody w strukturę różnych materiałów. Z względu na tę właściwość powłoki hydrofobowe stosowane są od dłuższego czasu do zabezpieczania szyb w samolotach. Od jakiegoś czasu hydrofobizacja cieszy się coraz większą popularnością także w motoryzacji. Powłoki hydrofobowe, które składają się z niewidocznych gołym okiem nanocząsteczek, nadają zabezpieczanym nimi powierzchniom właściwości hydrofobowe, co de facto oznacza, że zabezpieczone materiały zaczynają odpychać wodę.

Powłoki hydrofobowe nakładane są na szyby samochodowe w profesjonalnych salonach. Sam proces nakładania trwa około godziny. Nanopowłoka na szybie wygładza ją, zabezpiecza przed zabrudzeniami, a tym samym zwiększa widoczność. W praktyce oznacza to, że hydrofobizacja pozytywnie wpływa na komfort jazdy. Pokryta warstwą hydrofobową szyba jest bardzo gładka, w efekcie woda lub ciecze olejowe skraplają się i po prostu ześlizgują się z powierzchni szyby. Po hydrofobizacji przyczepność cząsteczek zarówno wody, jak i brudu jest o wiele mniejsza. Deszcz i śnieg nie osadzają się na szybie, same spływają z jej powierzchni. Tym samym nie ma potrzeby tak intensywnego używania wycieraczek samochodowych.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przegląd najnowszych trendów w branży wypożyczania sprzętu budowlanego: innowacje i technologie zmieniające rynek

W dynamicznie rozwijającym się świecie budownictwa, branża wypożyczania sprzętu budowlaneg…