Zbyt wilgotne powietrze w pomieszczeniu może  powodować nie tylko zaduch, nieprzyjemny zapach, ale również sprzyja wykwitowi pleśni i grzybów na ścianach. Mokra elewacja generuje wyższe koszty ogrzewania i opóźnia prace związane z remontem. W celu pozbycia się wilgotności z pomieszczenia, najlepiej jest zastosować osuszacz powietrza, który umożliwi utrzymanie w domu, mieszkaniu lub innym pomieszczeniu (np. przemysłowym, remontowanym) optymalnej wilgotności powietrza.

Różne rodzaje osuszaczy powietrza

Osuszacz kondensacyjny schładza powietrze, a następnie skrapla (kondensuje) wilgoć. Najważniejsze elementy, które wchodzą w skład osuszacza, to: sprężarka, wentylator, rozprężarka oraz wymienniki ciepła, takie jak skraplacz oraz parownik. Za pomocą wentylatora wilgotne powietrza przepływa przez wymienniki ciepła i następnie skrapla się. Woda zbiera się w zbiorniku. Po przejściu przez parownik chłodne powietrze zostaje ogrzane w skraplaczu, skąd trafia suche z powrotem do pomieszczenia, z którego zostało pobrane.

Adsorpcyjny osuszacz powietrza wyposażony jest w rotor (bęben) pokryty żelem krzemionkowym. Zapewnia on wydajność osuszania powietrza niezależnie od temperatury i wilgotności. Zbudowany jest z wentylatorów, filtru, nagrzewnicy powietrza oraz bębna (rotora). Zaletą bębna jest to, że samooczyszcza się, przez co zapobiega rozwojowi bakterii. Adsorpcyjne urządzenie umożliwia osuszenie powietrza o niskiej temperaturze – od 0°C. Ten rodzaj osuszacza pochłania więcej prądu niż osuszacza kondensacyjny, ale ma za to większe możliwości w pozbywaniu się wilgoci z pomieszczenia.

Osuszacze powietrza domowe zużywają niewiele energii i posiadają wydajność od 5 do 60l/24h. Są to stosunkowo ciche urządzenia. W warunkach domowych najlepiej sprawdzają się osuszacze  kondensacyjne, natomiast adsorpcyjne doskonale odnajdują się w pomieszczeniach, w których panuje niska temperatura (np. w piwnicy, spiżarni, na poddaszu, strychu).

Osuszacze powietrza budowlane  zużywają o wiele więcej energii niż domowe. Są jednak bardziej wydajne. W ciągu jednego dnia potrafią zebrać z powietrza od 20 do nawet 100 litrów wody. W przeciwieństwie do osuszaczy domowych, posiadają solidną stalową obudowę.  Wyposażone są duże koła i mocny filtr powietrza, który umożliwia pracę nawet przy dużym zapylaniu.

Osuszacze powietrza powinny być dobrane stosownie do pomieszczenia, w których mają być stosowane. Każdy z nich posiada nieco inne parametry, o których należy pamiętać przy wyborze i zakupie urządzenia.

Facebook Comments
 • Czy warto kupować buty markowe?

  Buty są bardzo ważnym elementem każdej stylizacji. Potrafią podkreślić unikalny właściciel…
 • Gliceryna

  Do czego jest wykorzystywana gliceryna paszowa? Gliceryna paszowa w ponad 80 procentach zo…
 • Żelazo o dobrym smaku

  Żelazo o dobrym smaku Żelazo to bardzo istotny pierwiastek w aspekcie prawidłowego funkcjo…
Załaduj więcej Redaktor
 • Zmęczenie

  Wielu ludzi cierpi na bardzo poważny problem dotyczący zmęczenia. Jest to problem coraz ba…
 • Jakie usługi wykonuje geolog?

  Każdemu z nas na pewno choć raz w życiu zdarzyło się zastanawiać, jak zbudowana jest ziemi…
 • Kto zajmuje się tłumaczeniami?

  Czy można zająć się samodzielnie tłumaczeniami? Bardzo często spotykamy się z dokumentami,…
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Czy warto kupować buty markowe?

Buty są bardzo ważnym elementem każdej stylizacji. Potrafią podkreślić unikalny właściciel…