Nie musimy obawiać się mniej znanych roślin, gdyż często okazują się łatwe w uprawie, pielęgnacji i rozmnażaniu.
Wilczomlecz białounerwiony to roślina bardzo rzadko spotykana, ale godna polecenia. Warto jej poszukać, gdyż jest niezwykle dekoracyjna. Posiada krzaczasty pokrój, a jej główną ozdobą są duże, mocno zielone liście wyrastające z okrągłej, pokrytej cierniami łodygi.
Wilczomlecz rośnie szybko, wytwarzając w trakcie wzrostu ciekawy, czworokątny pień. Kwitnie dość oryginalne, co dodaje mu uroku. Posiada także niepozorne żółte liście przykwiatowe, które jeszcze go uatrakcyjniają.
Na rozwój i kwitnienie dobrze wpływają bezpośrednie promienie słoneczne. Natomiast zbyt mała ilość światła może doprowadzić do zahamowania wzrostu, a nawet zamierania rośliny.
Zarówno synadenium Euphorbia grantii, jak i wilczomlecz Euphorbia leuconeura całe lato spędzają w ogrodzie, ale nim nastaną chłody, zawsze przenoszę je do ciepłego pomieszczenia.
Różnorodna rodzina wilczomleczy
WILCZOBLECZ OBRZEZONY Euphorbia marginata nazywany także białobrzegim ma ciekawie wybarwione liście. Najczęściej jest uprawiany na rabatach. Nadaje się także na kwiat cięty.
WILCZOMLECZ PSTRY Euphorbia epithymoides tworzy kuliste kępy i świetnie prezentuje się na skalniakach. W Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.
WILCZOMLECZ LŚNIĄCY Euphorbia milii przez swoje kłujące pędy bywa nazywany koroną cierniową. Dobrze znosi suche powietrze i wysokie temperatury w mieszkaniach.
Jan Drab