Kwasy są popularnymi substancjami. W sklepie https://chem-sklep.pl/ mają takie właśnie substancje. Kwasy są chemicznymi substancjami. W chemii kwasów jest wiele: kwas borowy,  siarkowy, węglowy, fosforowy, azotowy, chlorowy i wiele innych. Te nazwy zna każdy uczeń szkoły podstawowej z lekcji chemii. Zbudowane są z wodoru oraz reszty kwasowej. Można je rozpuścić w wodzie, a wówczas dysocjują na kation wodorowy oraz anion reszty kwasowej.

Znane są kwasy tlenowe oraz beztlenowe. Kwasy tlenowe zawierają atom tlenu w reszcie kwasowej, a beztlenowe takiego atomu nie mają. Do beztlenowych należą kwas siarkowy oraz kwasy karboksylowe.

Znane są także kwasy organiczne: mrówkowy, octowy, szczawiowy, benzoesowy, mlekowy czy cytrynowy. Kwas cytrynowy uważany jest za bardzo bezpieczny, ale jeśli dostanie się do oczu, to może je uszkodzić, a tego nikt nie oczekuje. Kwas cytrynowy powstaje naturalnie, ale można też uzyskać go w laboratorium, co jest dobrym rozwiązaniem. Znany jako kwasek cytrynowy, stosowany jest w gospodarstwie domowym do przygotowania potraw oraz np. jako dodatek do ciast.

Kwasy mają różnorodne zastosowanie

Kwasy stosowane są w przemyśle włókienniczym, tworzyw sztucznych, farmaceutycznym, garbarskim, cukrownictwie. Używa się ich do produkowania barwników oraz ekstrakcji rud. Pomagają oczyszczać powierzchnię metali oraz analizować minerały. Kwas azotowy pozwala produkować trotyl i nitroglicerynę, czyli materiały wybuchowe. Bez takiego kwasu te materiały nie powstałyby. 

Naturalne kwasy w kosmetyce

W gabinetach kosmetycznych wykonuje się kwasy naturalne – owocowe i migdałowe. Pozwalają one oczyścić cerę, złuszczają naskórek, ale czasami wnikają też głębiej. Pozwalają usunąć uszkodzone struktury oraz odbudowują usunięte struktury nowymi. Samodzielne stosowanie takich kwasów w domu może zakończyć się uszkodzeniem cery. Należy zawsze korzystać z usług kosmetycznych, czyli wybrać się do kosmetyczki, która zastosuje odpowiednie stężenie takich kwasów i sprawi, że cera będzie piękna, a nie poparzona kwasami. 

 

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy oświetleniowe użytkowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podstawową…