Nie oceniaj swojej sylwetki

Sylwetka jest jednym z silniejszych czynników kształtowania wizerunku człowieka. Mark Leary, wybitny amerykański badacz procesów wizerun-kowych, autor książki „Wywieranie wrażenfa na innych”, zwrócił uwagę na następujący przykład zachowania się mężczyzn na plaży, jakie zaobserwował. Otóż, gdy przechodzili oni obok innych plażowiczów, instynktownie wciągali brzuchy, starając się poprawić swój wizerunek i załagodzić ewentualne negatywne skojarzenia o nich jako o leniwych przeciętniakach.

Chodzi bowiem o to, że sylwetka człowieka, który przez wiele lat doświadcza negatywnych skutków braku ćwiczeń fizycznych, podlega systematycznej deformacji. Gdy więc taki człowiek stanie przed lustrem samooceny i zada sobie pytanie dotyczące trwania w tym kształcie ciała czy też dokonania jego zmian, może uznać, iż ideał jest tak odległy, że wręcz nieosiągalny. A to już otwiera drogę do kompleksów.

Kulturystyka
Kulturystyka

Całkowicie inaczej i bardzo korzystnie dla początkującego kulturysty potoczy się rozmowa z jego sylwetką, gdy będzie on patrzył na nią podobnie jak Michał Anioł na kamienną bryłę. Ten genialny twórca renesansu, stając przed nieregularnym, chropowatym kształtem bryły, widział w nim ukrytą pod zbędną warstwą kamienia idealną, piękną sylwetkę Dawida. Dłutem, młotkiem, wielkim talentem, uporem i wysiłkiem Michał Anioł dotarł do ideału renesansowego piękna ludzkiego ciała i wyeksponował to piękno w swoich rzeźbach.

Michał Anioł nie oceniał kształtu samej kamiennej bryły, lecz traktował ją jako wspaniały materiał wyjściowy do osiągnięcia celu, którym dla niego był Dawid. Zapewne podobnie Sandro Botticelli, gdy stanął przed białą płaszczyzną płótna, nie zastanawiał się nad jego wyglądem, ponieważ jego genialna wyobraźnia widziała na tym płótnie doskonałe i uwodzicielskie kształty Wenus, której narodziny w zmysłowej, rozbudzającej wyobraźnię morskiej muszli namalował.

Te odległe i jednocześnie bardzo bliskie nam przykłady piękna ciała kobiety i mężczyzny niech zachęcą początkującego kulturystę do podobnego patrzenia na swoje ciało. Niech zobaczy w nim równie piękną sylwetkę jak ta, którą widział Michał Anioł w nieociosanej bryle kamiennej oraz Sandro Botticelli na pustym płótnie i niech pamięta, że istnieje wiele dowodów na to, że im więcej wysiłku kulturystyczny debiutant zaangażuje w trening kulturystyczny, tym bardziej pozytywny stanie się jego stosunek do treningów, do kulturystyki, do własnego ciała i w konsekwencji do innych ludzi.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

1 komentarz

  1. […] 1 minutę temu Kulturystyka – kompleksy debiutanta cz.3 […]

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy oświetleniowe użytkowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podstawową…