Kompleksy można opisać jako pewną kompozycję różnych skojarzeń, intensywnie zabarwionych uczuciami, powodujących przyjęcie określonej postawy wobec otoczenia, wobec innych ludzi. Ponieważ uczucia ma każdy, więc można przyjąć, że z kompleksami miało i ma do czynienia wielu ludzi, między innymi… kulturyści. Każdy bowiem człowiek, bez względu na zakres i głębię jego wiedzy, wykształcenie, miejsce zajmowane w strukturach społecznych – posiada „magazyn” uczuć i emocji, które ujawniają się na różne sposoby. I każdy człowiek, czerpiąc z tego „magazynu” treści ilustrujące jego stan psychiczny, nadaje uczuciowy kształt relacjom z innymi ludźmi. Krótko mówiąc: układa sobie stosunki z otoczeniem.

Kulturystyka
Kulturystyka

Wróćmy do kulturystyki, bo rzecz ma dotyczyć właśnie tej grupy ludzi, również nie wolnej od uczuć i emocji. Otóż w wypadku kulturystów sednem kompleksów, osią, wokół której są budowane wizerunkowe relacje z otoczeniem, jest oczywiście samoocena sylwetki oraz konfrontacja tej samooceny z oceną ze strony innych ludzi, czyli z informacją zwrotną, którą otrzymuje kulturysta ze strony otaczających go osób.

Początkujący kulturysta nie posiada zbyt wielu danych o tym, jak jest postrzegany przez otoczenie, nie uczestniczy bowiem w turniejach, gdzie jego sylwetka mogłaby podlegać ocenie i byłby to istotny punkt odniesienia, pozwalający określić stopień zaawansowania i rozwoju jego mięśni. Jest on więc w sytuacji dość skomplikowanej, może bowiem polegać jedynie na subiektywnej ocenie swojej sylwetki lub na uwagach kolegów. Nie są to, niestety, wartościowe źródła wiedzy o sobie. W pierwszym wypadku ocena może być zbyt krytycznie wyostrzona, a w drugim złośliwa, czasem

ironiczna. W konsekwencji przewidywana przez początkującego kulturystę ocena jego sylwetki ze strony otoczenia może być i często bywa obarczona błędem negatywnym.

Takie realia psychologiczne są wręcz znakomitą pożywką do ukształtowania się jednej z dwóch następujących, często spotykanych w praktyce życiowej, skrajnych postaw wobec innych ludzi: postawy zamkniętej i postawy destruktywnie otwartej.

Czytaj dalej: https://telematicsforum.pl/kulturystyka-kompleksy-debiutanta-cz-2/

Facebook Comments
  • Paliwo do pochodni

    Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…
  • Myjnia bezdotykowa. Tania i warta uwagi

    Myjnie bezdotykowe uznawane są przez wielu kierowców za tanie. Gro z nich jednak uważa, że…
  • Unikalny blask

    Świece towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Blask ognia towarzyszył w nocne, zimne wiecz…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Paliwo do pochodni

Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…