Osuszanie mieszkania należy przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu występuje wilgoć. Pamiętajmy o tym, że jest to niekorzystne zjawisko, które może doprowadzić do uszkodzenia budynku. Ciepłe powietrze i ściana pełna wilgoci prowadzą do powstawania grzybów i pleśni, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli zależy nam na fachowej pomocy, warto postawić na osuszanie mieszkań Kraków

Przyczyny wilgoci w mieszkaniu

Proces osuszania powinien zostać wykonany przez specjalistów, którzy doskonale znają się na swojej pracy. Rozpoczęcie czynności wiąże się z rozpoznaniem i usunięciem przyczyny problemu w mieszkaniu. Ominięcie tych aspektów wpłynie bowiem na krótkotrwały efekt, dlatego jest to niezwykle ważne.

 

Najczęściej występującą przyczyną wilgoci w domu jest niesprawna lub nieprawidłowo wykonana wentylacja pomieszczeń. Aktualnie w budownictwie korzysta się z bardzo szczelnych okien i drzwi, natomiast jedynym miejscem odprowadzania wilgoci jest wentylacja. Jej sprawność powinna być jak najwyższa, co pozwoli zapobiec problemom w przyszłości. Pamiętajmy o tym, że najbardziej narażone na wilgoć są miejsca w mieszkaniu takie jak łazienka, kuchnia, czy niewielka sypialnia.

Skąd się bierze wilgoć w domu?

Inną kwestią, jaka wiąże się z powstawaniem wilgoci w domu, jest słaba izolacja pozioma przeciwwilgociowa lub przeciwwodna fundamentów. Zazwyczaj mamy z tym do czynienia w starszym budownictwie, gdzie często występuje słaba izolacja tego typu. Poziom wilgoci w budynku może się zwiększać przez długotrwałe opady atmosferyczne, a tym samym podniesienie wód gruntowych.

Co ciekawe, na powstawanie wilgoci ma także wpływa brak lub nieprawidłowe wykonanie izolacji termicznej ścian zewnętrznych budynku. Ulegają one wychłodzeniu, natomiast na zimny mur oddziaływać zaczyna ciepło, jakie powstaje z ogrzewania. Połączenie zimna i ciepła prowadzi do skraplania się pary wodnej na ścianach, co bardzo szybko powoduje wilgoć. Osuszanie mieszkania w takim wypadku powinno łączyć się z usunięciem mostków termicznych lub z wykonaniem termoizolacji murów.

 

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Fosforan potasu – co warto o nim wiedzieć?

Fosforan potasu to pojęcie, którego znaczenie nie jest znane każdemu z nas. Tymczasem, dod…