Podstawowym kryterium jest odpowiedni wiek kandydata na kierowcę. W zależności od kategorii prawa jazdy, jakie chcemy zdobyć, wiek minimalny jest różny.

W przypadku prawa jazdy kategorii Al, BI lub T kandydat na kierowcę musi mieć skończone 16 lat, natomiast w przypadku kategorii C, C+E, Dl i Dl+E wymagany wiek to 21 lat.

Osoby, które chcą starać się o najpopularniejszą kategorię prawa jazdy B, mogą rozpocząć kurs w szkole jazdy na trzy miesiące przed ukończeniem 18. urodzin Wtedy mogą zapisać się na szkolenie za pisemną zgodą rodziców. Kursant może przystąpić do egzaminu na miesiąc przed ukończeniem 18 lat, ale dokument może odebrać dopiero po 18. roku życia.

prawo jazdy
prawo jazdy

Nie ma górnej granicy wieku, do którego możemy się starać o prawo jazdy. Czynnikiem weryfikującym możliwości kierowania pojazdem może być opinia lekarska, wymagana od wszystkich chcących zapisać się na kurs prawa jazdy. W ramach badania lekarskiego uprawniony lekarz dokonuje oceny stanu zdrowia kandydata na kierowcę w celu stwierdzenia, czy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami w zakresie:

  1. narządu wzroku;
  2. narządu słuchu i równowagi;
  3. układu ruchu;
  4. układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
  5. układu nerwowego, w tym padaczki;
  6. obturacyjnego bezdechu podczas snu;
  7. czynności nerek;
  8. cukrzycy, przy uwzględnieniu wyników badania poziomu glikemii;
  9. stanu psychicznego;
  10. objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
  11. objawów wskazujących na uzależnienie od środków działających podobnie do alkoholu lub ich nadużywanie;
  12. stosowania leków mogących mieć wpływ na zdolność kierowania pojazdami;
  13. innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdem.

W przypadku stwierdzenia różnego rodzaju uzależnień lekarz nie wyda zaświadczenia.

Jeśli kandydat na kierowcę ma wadę wzroku, która może być istotna przy prowadzeniu pojazdu, lekarz wpisuje to do orzeczenia. Informacja taka nie dyskwalifikuje, ale będzie umieszczona na prawie jazdy. W niektórych przypadkach oprócz opinii lekarza wymagana jest również pozytywna opinia psychologa.

Zapisując się na kurs prawa jazdy, trzeba złożyć dokumenty w miejscowym wydziale komunikacji, tam zostanie założony profil kursanta PKK To profil kandydata na kierowcę – dokument/ numer nadawany przyszłym kierowcom przez urzędy miasta lub starostwa (wydziały komunikacji).

W celu uzyskania profilu kandydata na kierowcę w wydziale komunikacji należy złożyć następujące dokumenty: zdjęcie, orzeczenie lekarskie, orzeczenie psychologiczne (nie dotyczy kategorii A i B), wniosek o wydanie I prawa jazdy. Osoby niepełnoletnie powinny odwiedzić wydział komunikacji z rodzicem/opiekunem. Należy również okazać dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty).

W wydziale komunikacji dokumenty są dokładnie sprawdzane. Czasem mogą zostać cofnięte, na przykład gdy przedstawimy stary druk, który obowiązywał do września 2014 roku, lub gdy brakuje uprawnień lekarza do wystawienia orzeczenia itp. Sprawdzane jest także w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CE-PiK), czy ubiegający się o prawo jazdy nie ma sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Zakaz taki, co oczywiste, uniemożliwia wyrobienie prawa jazdy w okresie jego obowiązywania.

Osoby, które nie mieszkają na stałe w Polsce, muszą udokumentować przebywanie na jej terenie przez co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, na przykład ze względu na więzi osobiste lub zawodowe. Niezłożenie takiego podpisanego oświadczenia w urzędzie miasta dyskwalifikuje je jako kandydatów do egzaminu na prawo jazdy w Polsce.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Polska

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przegląd najnowszych trendów w branży wypożyczania sprzętu budowlanego: innowacje i technologie zmieniające rynek

W dynamicznie rozwijającym się świecie budownictwa, branża wypożyczania sprzętu budowlaneg…