Dlaczego warto nauczyć się języka francuskiego?

Język francuski przez wielu jest kojarzony z trudną wymową i niezrozumiałym słownictwem. A przecież jest to jeden z najbardziej popularnych i pięknych języków na świecie. Szacuje się, że francuskim posługuje się około 220 milionów ludzi i nie są to tylko mieszkańcy zachodniej Europy. Ponadto od XVIII wieku to właśnie francuski, a nie angielski, był uniwersalnym językiem międzynarodowym. Posługiwała się nim arystokracja, dyplomaci oraz twórcy z całego świata – filozofowie, pisarze oraz kronikarze.

Obecnie znajomość języka francuskiego jest przydatną umiejętnością, zwłaszcza w dużych korporacjach i biurach międzynarodowych. Okazuje się, że pracownicy, którzy oprócz angielskiego płynnie posługują się francuskim, otrzymują wyższe wynagrodzenie od kolegów, którzy tego nie potrafią. Dodatkowo znajomość języka jest przydatna podczas podróży – prywatnych oraz służbowych. Ciekawostką jest fakt, że osoby, które dobrze posługują się francuskim, szybciej uczą się innych języków romańskich, w tym hiszpańskiego lub włoskiego.

Nauka nie musi wcale być utrapieniem, czyli jak najskuteczniej zapoznać się z językiem francuskim

Jeżeli osoba samodzielnie chce opanować naukę języka, to pojawia się pytanie – z jakiej pomocy naukowej skorzystać? Wykorzystać podręcznik do francuskiego, czytać wiadomości i książki w tym języku, a może oglądać filmy, aby dobrze osłuchać się z akcentowaniem konkretnych słów?

Najbardziej popularną metodą nauki języka jest korzystanie z książek stworzonych przed lingwistów, tłumaczów czy nauczycieli, którzy w przystępny sposób wytłumaczą zawiłości języka, w tym jego akcentowanie oraz wymawianie. Przykładem jest podręcznik do francuskiego, który nadaje się dla osób niemających wcześniej styczności z tym językiem. W krótkich, przejrzystych rozdziałach czytelnik dowiaduje się o podstawach języka, prostych i często używanych zwrotach oraz o niezbędnych wiadomościach dotyczących gramatyki.

Dla osób, które nie lubią korzystać z książek, lepiej sprawdzi się osłuchanie z językiem. W tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie oglądanie filmów, słuchanie audiobooków oraz piosenek po francusku. Taka metoda jest dobrym wyborem dla tych, którzy uczą się przez słuchanie, a nie patrzenie. Podczas słuchania warto mieć przy sobie słownik, w którym można sprawdzić nieznane lub skomplikowane słówka. Dobrą opcją jest również drukowanie tekstów piosenek lub krótkich rozdziałów z książki, ponieważ pisownia jest równie ważna co wymowa.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy przeprowadzić osuszanie mieszkania?

Osuszanie mieszkania należy przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu występuje wilgoć…