Wyprawy w teren, dojeżdżanie w miejsca gdzie nigdy nie dotarł żaden samochód, nocny off-road w środku lasów i pól – to coś co u bardzo wielu osób powoduje mimowolny uśmiech. Jednak trzeba zdawać sobie sprawę, że w trudnych warunkach terenowych mogą przydarzyć nam się różnego rodzaju przygody, niekoniecznie przyjemne. Dlatego też pojazd off-roadowy powinien być odpowiednio przygotowany, głównie dzięki posiadaniu odpowiedniego wyposażenia, które może bardzo przydać się podczas terenowych eskapad.

Jedną z absolutnie kluczowych rzeczy jest wyciągarka. Dzięki niej będziemy mogli uwolnić się z błotnej pułapki, gdy nasz samochód nie będzie w stanie wyjechać o własnych siłach. Płyta pod wyciągarkę powinna być zamocowana tak, by przenosić siłę na elementy konstrukcyjne bryły auta, czyli ramę lub przednie podłużnice. Dzięki temu z pewnością nie wyrwie się podczas pracy. Przyda się również duży bagażnik dachowy, na którym możemy pomieścić dodatkowe koło zapasowe, liny, czy też domontować listwę oświetleniową.

Jazda w terenie jest bardzo niekorzystna dla wielu podzespołów auta. Na przykład najechanie na kamień albo pozostałość po wyciętym drzewie może poważnie uszkodzić chłodnicę lub silnik. Dlatego też pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zamontować, jest osłona silnika. Występuje ona w formie grubej metalowej płyty, którą mocuje się od spodu pod autem. Nie można zapomnieć też o innych kluczowych elementach pojazdu. Osłona zbiornika i chłodnicy zapewni tym podzespołom niezbędne zabezpieczenie, w sytuacji uderzenia w przeszkodę przodem auta lub jego spodem. Utrata chłodzenia lub przedziurawienie baku paliwa to jedne z najgorszych rzeczy, jakie mogą się nam przydarzyć na bezdrożach, z dala cywilizacji i wszelkiej pomocy.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Lampy oświetleniowe wewnętrzne i zewnętrzne

Lampy oświetleniowe użytkowane są zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Podstawową…