Kilka lat temu pisaliśmy o bułgarskim eksperymencie, który polegał na tym, że ze szpitali i przytułków wyciągnięto pewną liczbę staruszków „na wymarciu” i zorganizowano im kulturystykę pod okiem fachowców. Rezultat był taki, że w ludzi, którym już było wszystko jedno, wstąpił nowy duch, nowe siły i nowa chęć do życia, a uzyskane przez nich wyniki siłowe były wręcz szokujące.

Niedawno podobny eksperyment przeprowadzono w USA. Wzięło w nim udział 25 „kandydatów na młodzieńca” o średniej wieku 70 lat. Aby wszystko było zapięte na ostatni guzik, zorganizowano również grupę porównawczą, której członkowie liczyli sobie od 20 do 35 lat. Momentem wyjściowym dla obu grup stało się porównanie siły mięśniowej uczestników. Nie było sensacji – staruszkowie okazali się słabsi o około 60 procent. Pół roku trwały treningi siłowe. Rezultaty, jakie uzyskano, napawają optymizmem – siła mięśniowa u osób starszych wzrosła o połowę!

Ciekawy udział w procesie wzmacniania muskulatury miały mitochondria, czyli organelle komórkowe rozmnażające się przez podział, z tym, że rozmnażanie ich zależne jest zwykle od wieku osobnika. Mitochondria dostarczają komórce energii zmagazynowanej w postaci kwasu ATP (adenozynotrójfosforowego), a „przydział” tej energii jest tym większy, im większa jest masa mięśniowa. U osób w starszym wieku funkcjonowanie mitochondriów, a tym samym zaopatrywanie organizmu w energię, pogarsza się właśnie z racji zmniejszającej się masy mięśniowej.

Niespodzianką w tym temacie okazał się powrót funkcji mitochondriów do poziomu równego poziomowi osób młodych! Naukowcy byli zaskoczeni tego rodzaju odnową biologiczną, którą zresztą potraktowali jako zatrzymanie procesu starzenia się organizmu.

Już po zakończeniu eksperymentu starsi panowie uznali, że nie warto na tym poprzestać i kontynuowali treningi, co przyczyniło się do dalszej poprawy wydolności organizmu, uwarunkowanej odnowieniem funkcji mitochondriów mięśniowych.

Ponieważ korzystne zmiany zaobserwowano u wszystkich seniorów bez wyjątku, komentarz wydaje się zbędny. Kulturystyka to naprawdę sport dla wszystkich, niezależnie od wieku. Poprawia komfort życia, czyni to życie bardziej „strawnym” nawet w okresie, kiedy wiele funkcji życiowych słabnie. Jak z przytoczonego wyżej eksperymentu wynika, funkcje życiowe odradzają się, wystarczy je tylko „obudzić”.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Świat

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przegląd najnowszych trendów w branży wypożyczania sprzętu budowlanego: innowacje i technologie zmieniające rynek

W dynamicznie rozwijającym się świecie budownictwa, branża wypożyczania sprzętu budowlaneg…