Niemal każda drukarnia posiada w swojej ofercie druk offsetowy oraz druk cyfrowy. Decydując się na skorzystanie z jej usług, warto znać różnice pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem.

Drukarnia oferująca druk cyfrowy bazuje na wysokiej klasy, nowoczesnym sprzęcie przeznaczonym do naświetlania wałka z warstwą fotoprzewodzącą, do którego stopniowo przyczepiają się drobinki tonera w miejscach, w których ma powstać obraz. Finalnie całość przenoszona jest na docelowy nośnik, tworząc wierne odwzorowanie oryginału. Co ciekawe, współczesna drukarnia bazuje na urządzeniach cyfrowo-offsetowych, a więc sprzęcie, który pozwala na wykonanie zamówienia zarówno w druku cyfrowym jak i offsetowym.

drukarka
drukarka

Technika druku offsetowego jest znacznie bardziej skomplikowana. Obraz jest tu nie tylko naświetlany w specjalnej naświetlarce, ale również znacznie dokładniej przenoszony na podłoże drukarskie. Chociaż większość osób nie widzi różnicy pomiędzy jedną, a drugą technologią, warto wiedzieć, że przy druku offsetowym – po rozpoczęciu procesu drukowania – nie jest możliwe wprowadzenie zmian w projekcie. Przy druku cyfrowym każda modyfikacja może zostać zrealizowana, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Każda drukarnia posiada swój własny przelicznik w zakresie wyceny zleceń. Prawda jest jednak taka, że druk offsetowy zawsze będzie droższy, aniżeli druk cyfrowy. Druk offsetowy charakteryzuje się znacznie wyższą jakością uwzględnioną między innymi w przypadku rozdzielczości wydruku (nawet do 4800 dpi).

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Polska

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kto zajmuje się tłumaczeniami?

Czy można zająć się samodzielnie tłumaczeniami? Bardzo często spotykamy się z dokumentami,…