Okna udekorowane różnymi doniczkami tworzą unikalny klimat w każdym mieszkaniu. Jednak nie keirujemy się tylko pięknym wyglądem roślin a przede wszystkim – wymaganiami.

Okienny parapet daje wiele możliwości ciekawej ekspozycji roślin. Jednak ich atrakcyjny wygląd zależy w dużej mierze od miejscowych warunków rozwojowych, a przede wszystkim oświetlenia.

WYSTAWA OKIEN

Rankiem słońce pada na okno od strony wschodniej, w południe od południowej, natomiast po południu i wieczorem od strony zachodniej. To wydaje się oczywiste, lecz na początku urządzania mieszkania zdarzało mi się zapominać o tym, jak duży wpływ ma to na rośliny. Okno z ekspozycją północną nie jest poddane bezpośredniemu nasłonecznieniu, co odpowiada gatunkom preferującym stanowiska półcieniste.

Jasne okna wschodnie i zachodnie stwarzają optymalne warunki rozwoju roślinom kwitnącym i zielonym. Przy tych południowych, zwłaszcza w porze południa, słońce dopieka nawet wytrzymałym kaktusom i innym sukulentom. Wówczas warto je zacienić. Z miejsca na parapecie cieszą się przede wszystkim rośliny ciepłolubne, którym nie przeszkadza kaloryfer. Aby tak było, umieszczam je w dużych osłonkach na grubej warstwie keramzytu, który izoluje ciepło i wchłania nadmiar wody z podlewania. Pod wpływem ogrzewania wilgoć paruje i nawilża powietrze wokół roślin.

POMOCNE LIŚCIE

Przy wyborze optymalnego stanowiska kieruję się przede wszystkim liśćmi rośliny. Pewien bardziej doświadczony znajomy ogrodnik zdradził mi kilka zasad, którymi chętnie się podzielę.

  1. rośliny o szarozielonych, mięsistych lub małych, igiełkowatych liściach albo takich z cierniami tolerują pełne nasłonecznienie południowej ekspozycji.
  2. skórzaste, zielone oraz biało i żółtozielono nakrapiane liście sygnalizują duże zapotrzebowanie na światło, ale bez bezpośredniego wystawienia na promienie słońca, np. sansewieria, difenbachia. Idealne będą okna wschodnie i zachodnie.
  3. gatunki o dużych, kolorowych, zwykle miękkich lub też pierzastych liściach można ustawiać w miejscach jasnych i półcienistych, czyli w oknach wschodnich i zachodnich, np. podrzeń żebrowiec, języcznik zwyczajny.
  4. miękkie owłosione liście rozetowe preferują rozproszone światło lub półcień, np. sępolia.

Sandra Pachuła

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele Ona

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Last minute w biznesie: Jakie są korzyści dla firm organizujących podróże służbowe

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, firmy często muszą podejmować szybkie decy…