Okna udekorowane różnymi doniczkami tworzą unikalny klimat w każdym mieszkaniu. Jednak nie keirujemy się tylko pięknym wyglądem roślin a przede wszystkim – wymaganiami.
Okienny parapet daje wiele możliwości ciekawej ekspozycji roślin. Jednak ich atrakcyjny wygląd zależy w dużej mierze od miejscowych warunków rozwojowych, a przede wszystkim oświetlenia.
WYSTAWA OKIEN
Rankiem słońce pada na okno od strony wschodniej, w południe od południowej, natomiast po południu i wieczorem od strony zachodniej. To wydaje się oczywiste, lecz na początku urządzania mieszkania zdarzało mi się zapominać o tym, jak duży wpływ ma to na rośliny. Okno z ekspozycją północną nie jest poddane bezpośredniemu nasłonecznieniu, co odpowiada gatunkom preferującym stanowiska półcieniste.
Jasne okna wschodnie i zachodnie stwarzają optymalne warunki rozwoju roślinom kwitnącym i zielonym. Przy tych południowych, zwłaszcza w porze południa, słońce dopieka nawet wytrzymałym kaktusom i innym sukulentom. Wówczas warto je zacienić. Z miejsca na parapecie cieszą się przede wszystkim rośliny ciepłolubne, którym nie przeszkadza kaloryfer. Aby tak było, umieszczam je w dużych osłonkach na grubej warstwie keramzytu, który izoluje ciepło i wchłania nadmiar wody z podlewania. Pod wpływem ogrzewania wilgoć paruje i nawilża powietrze wokół roślin.
POMOCNE LIŚCIE
Przy wyborze optymalnego stanowiska kieruję się przede wszystkim liśćmi rośliny. Pewien bardziej doświadczony znajomy ogrodnik zdradził mi kilka zasad, którymi chętnie się podzielę.
- rośliny o szarozielonych, mięsistych lub małych, igiełkowatych liściach albo takich z cierniami tolerują pełne nasłonecznienie południowej ekspozycji.
- skórzaste, zielone oraz biało i żółtozielono nakrapiane liście sygnalizują duże zapotrzebowanie na światło, ale bez bezpośredniego wystawienia na promienie słońca, np. sansewieria, difenbachia. Idealne będą okna wschodnie i zachodnie.
- gatunki o dużych, kolorowych, zwykle miękkich lub też pierzastych liściach można ustawiać w miejscach jasnych i półcienistych, czyli w oknach wschodnich i zachodnich, np. podrzeń żebrowiec, języcznik zwyczajny.
- miękkie owłosione liście rozetowe preferują rozproszone światło lub półcień, np. sępolia.
Sandra Pachuła