Ważną decyzją, którą należy podjąć podczas urządzania domu lub mieszkania jest wybór rodzaju podłogi. Wpływa ona istotnie nie tylko na wygląd pomieszczeń, ale również na komfort podczas codziennego chodzenia po niej. Dlatego warto zwrócić uwagę nie tylko na bardzo popularne panele, ale również na inne opcje, takie jak wykładziny dywanowe. Jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Komfort akustyczny i bezpieczeństwo

Jedną z niewątpliwych zalet, jakie zapewniają wykładziny dywanowe, jest komfort akustyczny. Ich miękka struktura wygłusza kroki podczas chodzenia po nich nawet w butach. Poza tym spadające na podłogę przedmioty również nie powodują hałasu. Z tego powodu sprawdzą się idealnie na przykład w pokoju dziecięcym i innych miejscach, gdzie będą bawić się dzieci, gwarantując ciszę w reszcie domu lub mieszkania. Za tego rodzaju zastosowaniem przemawia również zwiększone bezpieczeństwo zapewniane przez wykładziny dywanowe. W przeciwieństwie na przykład do płytek lub paneli są one w naturalny sposób antypoślizgowe. Dodatkowo w razie upadku jest on mniej niebezpieczny.

Wykładzina dywanowa
Wykładzina dywanowa

Wysoki komfort użytkowania i łatwy montaż

Ich powierzchnia jest ciepła i bardziej przyjemna w dotyku. Sprawia to, że każde wnętrze nią wyłożone staje się od razu znacznie bardziej przytulne. Chodzenie po wykładzinach dywanowych, szczególnie boso również jest bardziej komfortowe niż po twardych powierzchniach. Także podczas siedzenia na krześle lub kanapie stopy nie znajdują się na zimnej podłodze. Do zalet tego rodzaju powierzchni można zaliczyć również prosty proces montażu. Jest on szybszy i jest mniej kłopotliwy niż układanie paneli. Przycinanie na wymiar w pokojach o niestandardowych wymiarach jest łatwiejsze, jak również ewentualne zdjęcie wykładziny i wymiana na nową.

Szeroki wybór wzorów i kolorów

Oprócz zalet praktycznych za zdecydowaniem się na ten rodzaj wykończenia podłogi przemawiają także względy wizualne. Dzięki zastosowaniu tworzyw sztucznych nie ma praktycznie ograniczeń w tym zakresie i można je kupić w setkach różnych wzorów i wariantów kolorystycznych. Oznacza to, że dobranie odpowiedniej wykładziny dywanowej do stylu danego pomieszczenia nie stanowi żadnego problemu. Możliwe jest na przykład znalezienie odpowiedniej wykładziny dla bardziej eleganckich aranżacji. W takiej sytuacji sprawdzą się modele jednokolorowe w stosowanych barwach, mogą to być między innymi odcienie beżu lub szarości. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach można pozwolić sobie na więcej swobody i poeksperymentować z bardziej odważnymi wzorami i zestawieniami kolorystycznymi.

Facebook Comments
 • Waga kuchenna

  Waga kuchenna stanowi równie ważny element wyposażenia kuchni, co lodówka czy piekarnik. W…
 • lewarek Żaba

  Kiedy się sprawdzi lewarek Żaba? Jak wybrać podnośnik Żaba? Okazuje się, że lewarek Żaba p…
 • Lampy do jadalni – jak wybrać najlepszą?

  Na co dzień trudno funkcjonować bez światła. O ile w dzień zazwyczaj nie ma z tym problemu…
Załaduj więcej Redaktor
 • Synergia w architekturze

  Synergia (także synergizm) jest definiowana jako „połączona moc grupy rzeczy, kiedy pracuj…
 • lewarek Żaba

  Kiedy się sprawdzi lewarek Żaba? Jak wybrać podnośnik Żaba? Okazuje się, że lewarek Żaba p…
 • Jak zwiększyć moc silnika w Mercedesie?

  Obecnie coraz więcej klientów zwraca szczególną uwagę przy wyborze auta na jego osiągi. Wi…
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Waga kuchenna

Waga kuchenna stanowi równie ważny element wyposażenia kuchni, co lodówka czy piekarnik. W…