Przynajmniej dwa razy do roku każdy kierowca wymienia opony w swoim aucie. Najczęściej powodem jest zmiana pory roku, a zatem zmiana warunków na drogach. Na rynku funkcjonuje wiele zakładów wulkanizacyjnych. W każdym mieście może być ich nawet kilka. Dlatego tak ważne jest, aby dokonać dobrego wyboru. Tak, aby opony założone zostały prawidłowo, a jazda była bezpieczna. Czym zatem kierować się wybierając zakład wulkanizacyjny?

Kiedy wymieniać opony?

Opony zwykle wymienia się przed okresem zimowym i letnim. Większość kierowców o tym pamięta i takiej wymiany dokonuje. Jednak duża część kierowców niestety często zostawia tę czynność na ostatnią chwilę. Wówczas rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie zakładu wulkanizacyjnego. W wyszukiwarkę wpisuje się np. „wulkanizacja Kraków” i szybko dzwoni się w celu umówienia wizyty. Niestety często jednak może się okazać, że w najbliższym czasie wolnych terminów brak. Dlatego wymiany opon nigdy nie powinno zostawiać się na ostatnią chwilę. Przed okresem zimowym najlepiej jest zlecić wymianę opon już w momencie kiedy temperatura spada poniżej 10 stopni. Oczekiwanie na pierwszy śnieg i dopiero wówczas podejmowanie decyzji o zmianie opon nie jest wskazane.

Dobry zakład wulkanizacyjny

Profesjonalny zakład wulkanizacyjny musi być wyposażone w odpowiedni sprzęt i narzędzia. Podstawa to podnośnik najazdowy. Najlepiej jeśli jest to podnośnik hydrauliczny, ale może być także kolumnowy. Profesjonalny podnośnik zapewni bezpieczeństwo podczas wymiany opon, a poza tym znacznie przyspieszy całą pracę. Każdy dobry zakład wulkanizacyjny musi posiadać także klucze do kół. To może wydawać się oczywiste, jednak nie zawsze tak jest. Klucz dynamometryczny powinien znajdować się w każdym zakładzie, jednak nie każdy zakład takim kluczem dysponuje. Dobry zakład wulkanizacyjny powinien posiadać także wyważarkę dynamiczną. Dzięki temu urządzeniu po zmianie opon można dokładnie sprawdzić czy koła są prawidłowo wyważone. Ma to ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa podczas jazdy.

Facebook Comments
  • Sprężarka czy kompresor?

    W potocznej mowie używamy zamiennie słów sprężarka i kompresor, traktując je jako synonimy…
  • Cechy dobrych przyłbic spawalniczych

    Przyłbica spawalnicza stanowi podstawowy element wyposażenia każdego spawacza. Podstawowym…
  • Czy izotonik jest zdrowy?

    Nawadnianie organizmu w odpowiednim stopniu pozwala na utrzymanie przemiany materii na wła…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Sprężarka czy kompresor?

W potocznej mowie używamy zamiennie słów sprężarka i kompresor, traktując je jako synonimy…