Nebulizator to urządzenie, które pełni kluczową rolę we wspomaganiu leczenia większości chorób układu oddechowego. Odpowiednio dobrany produkt sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych. Nebulizatory cieszą się niesłabnącą od wielu lat popularnością, gdyż zwiększają skuteczność działania podawanego w postaci aerozolu leku, działają bezpośrednio w miejscu efektorowym, stymulują proces wchłaniania substancji leczniczych, a przy okazji, niwelują ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych (miejscowych i układowych).

Nebulizator to urządzenie – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone do nebulizacji. Nebulizacja natomiast to jedna z metod terapii instrumentalnej polegająca na podawaniu bezpośrednio do dróg oddechowych leków wziewnych w postaci aerozolu. Mówiąc prościej, nebulizacja sprzyja podawaniu bezpośrednio w miejsce dolegliwości substancji leczniczych w postaci drobnych cząstek w formie płynnej, zawieszonych w gazie. Nebulizator jako urządzenie rozbija cząsteczki leczniczego specyfiku, tworząc łatwo przyswajalną przez organizm mgiełkę.

nebulizator
nebulizator

Na rynku znajdziemy różnorodne urządzenia, które różnią się od siebie nie tylko producentem czy ceną, ale również zastosowaniem. Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje nebulizatorów – nebulizatory ultradźwiękowe oraz nebulizatory mechaniczne. Te pierwsze działają w oparciu o ultradźwięki, natomiast urządzenia mechaniczne wykorzystują do rozpraszania fazy płynnej sprężone powietrze, tlen bądź inny gaz medyczny. Jeszcze do niedawna nebulizacja była terapią dostępną wyłącznie w szpitalach i renomowanych ośrodkach leczniczych.

Nebulizator, a ściśle rzecz ujmując nebulizacja ma zarówno swoje wady jak i zalety. Na szczególną uwagę w przypadku nebulizacji zasługuje łatwość podawania leku. Urządzenie jest w pełni przystosowane do potrzeb dzieci i dorosłych, w tym osób starszych oraz tzn. chorych niewspółpracujących. Aby efektywnie pobrać lek nie jest wymagana koordynacja wdechowo-wydechowa – z nebulizatora mogą korzystać zatem osoby całkowicie niedoświadczone. Nebulizator umożliwia nam podawanie indywidualnej, a więc dostosowanej bezpośrednio do potrzeb chorego dawki i rodzaju leku. Nebulizacja uwzględnia nie tylko antybiotyki, ale również leki proteolityczne, mukolityki, a także beta2-mimetyki. Co więcej, możliwe jest podawanie kilku specyfików jednocześnie.

W przypadku nebulizacji nie sposób jest wskazać żadnych wad. Terapia ta sprzyja efektywnemu, pozbawionemu skutków ubocznych i bezpiecznemu leczeniu chorób układu oddechowego.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Unikalny blask

Świece towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Blask ognia towarzyszył w nocne, zimne wiecz…