Nawadnianie organizmu w odpowiednim stopniu pozwala na utrzymanie przemiany materii na właściwym poziomie, lepsze samopoczucie i właściwe funkcjonowanie całego ciała. Za optymalny sposób nawadniania dla sportowców uznawane są napoje izotoniczne. Czy izotonik jest zdrowy, ma właściwy wpływ na organizm? Które izotoniki i kiedy warto stosować, a których lepiej unikać?

Czy napoje izotoniczne są zdrowe?

Brak jest jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy izotonik jest zdrowy, gdyż wiele zależy od składu produktu, a także sposobu, w jaki jest spożywany. Izotoniki mają za zadanie nawadniać organizm, uzupełniając jednocześnie utracone w efekcie długotrwałego wysiłku fizycznego mikroelementy. Ich skład powinien zapewniać optymalne i szybkie wchłanianie dzięki poziomowi osmolalności zbliżonym do osocza, czyli około 300 mOsm/kg. Zawierają odżywcze węglowodany, sód, a często również witaminy i inne składniki mineralne. Napoje izotoniczne o naturalnym, dostosowanym do organizmu składzie, spożywane podczas wysiłku fizycznego przez zdrowe osoby mogą przyczynić się do poprawy stanu organizmu.

izotonik
izotonik

Na co zwracać uwagę, wybierając zdrowy izotonik?

Spożywanie izotoników będzie zdrowe dla osób bez kłopotów z układem sercowo-naczyniowym. Ważne być może również brak nadwagi czy otyłości, gdyż napoje izotoniczne dostarczają również dodatkowych kalorii w odróżnieniu od wody. Napoje funkcjonalne w codziennej diecie powinny być starannie dobierane, w zależności od potrzeb organizmu. Nie powinny zawierać sztucznych barwników, konserwantów. Należy również uważać na wszystkie produkty z dodatkiem substancji pobudzających, popularnych energetyków, często mylonych z izotonikami. Mają one inne działanie, często wręcz dodatkowo odwadniające organizm z uwagi na zawartość kofeiny czy tauryny. Dlatego wybór gotowego napoju izotonicznego powinien wiązać się z dokładnym przestudiowaniem jego składu. Inną możliwością jest samodzielne wykonanie naturalnego izotonika z domowych składników, które wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Facebook Comments
  • Paliwo do pochodni

    Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…
  • Myjnia bezdotykowa. Tania i warta uwagi

    Myjnie bezdotykowe uznawane są przez wielu kierowców za tanie. Gro z nich jednak uważa, że…
  • Unikalny blask

    Świece towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Blask ognia towarzyszył w nocne, zimne wiecz…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Paliwo do pochodni

Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…