Co należy wiedzieć o żurawiach warsztatowych?

Żurawie warsztatowe już od jakiegoś czasu cieszą się dość dużą popularnością i są bardzo często wybieranymi urządzeniami do transportu bliskiego. Przykładowo w największych zakładach pełnią funkcję wyposażenia pojedynczego stanowiska, natomiast w tych mniejszych, jest to główny sprzęt, który umożliwia skuteczne podnoszenie, transport, a nawet załadunek towarów. Jakie rodzaje żurawi warsztatowych możemy wyróżnić? W jakich miejscach się je stosuje? Jak je wybrać? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

Jakie rodzaje żurawi warsztatowych wyróżniamy?

Największą popularnością cieszą się żurawie warsztatowe słupowe, które to dzielą się na kilka typów: żurawie słupowe pełnoobrotowe, żurawie słupowe wspornikowe, żurawie słupowe z odciągiem. Te pierwsze charakteryzują się przede wszystkim, że możliwe dzięki nim jest wykonanie pełnego obrotu wokół własnej osi. W konsekwencji bez większych problemów obejmiemy nimi pełen okrąg, którego promień będzie równy długości wysięgnika. Jeśli chodzi o modele wspornikowe, mają zdecydowanie najkorzystniejszy stosunek ceny do jakości i parametrów. Kąt obrotu w tym przypadku wynosi dokładnie 270 stopni. Z reguły może udźwignąć nawet 2 tony, a długość wysięgników oscyluje w graniach 10 metrów. Jeśli chodzi o żurawie słupowe z odciągiem, są zdecydowanie najlżejsze, niestety wysokość podnoszenia jest znacznie mniejsza.

W jakich miejscach stosuje się żurawia warsztatowego?

Jak wiadomo, żurawie warsztatowe to urządzenia, które mają za zadanie przenoszenie ciężkich przedmiotów. Dlatego też regularnie możemy dostrzec takie sprzęty w warsztatach samochodowych. To właśnie one umożliwiają skuteczne przenoszenie silników poszczególnych pojazdów. Żurawie warsztatowe są bardzo uniwersalne, dlatego też sprawdzą się w wielu innych miejscach. Często stosowane są w zakładach produkcyjnych, gdzie regularnie przenoszone są przedmioty o dużych gabarytach. Odnajdują się również w wielu branżach przemysłowych.

W jaki sposób wybrać żurawia warsztatowego?

Wybór żurawia z pewnością nie należy do najłatwiejszych, jednak w sposób szczególny należy zwrócić na maksymalny moment obciążający. Jest to ciężar w tonach pomnożony przez maksymalną odległość od miejsca podparcia. Konieczne okaże się również wybranie odpowiedniej wielkości obszaru. Warto zastanowić się nad tym, co według nas jest lepszym rozwiązaniem- wciągnik ręczny czy elektryczny. Co ciekawe, każdy sprzęt tego typu może posiadać dodatkowe uchwyty i trawersy, które ułatwiają transport specyficznych przedmiotów. Na rynku znaleźć można wiele egzemplarzy, dlatego też nie powinniśmy spieszyć się z ostateczną decyzją.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Przegląd najnowszych trendów w branży wypożyczania sprzętu budowlanego: innowacje i technologie zmieniające rynek

W dynamicznie rozwijającym się świecie budownictwa, branża wypożyczania sprzętu budowlaneg…