Przyłbica spawalnicza stanowi podstawowy element wyposażenia każdego spawacza. Podstawowym zadaniem tego rodzaju sprzętu jest ochrona oczu i twarzy osoby spawającej przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz rentgenowskim.

Zasadniczy podział przyłbic spawalniczych

Przyłbice spawalnicze dzielą się na pasywne i aktywne. Pierwsze z wymienionych wyposażone są w szybkę z barwionego szkła, która nie zmienia stopnia zaciemnienia. Oznacza to, że spawacz za każdym razem, gdy chce sprawdzić postępy wykonywanych czynności, musi podnosić maskę. W związku z tym, że jest to rozwiązanie mało komfortowe, w ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się przyłbice aktywne nazywane również samościemniającymi. Tego rodzaju produkty wyposażone są w wizjer oraz zestaw 2-4 czujników. W momencie pojawienia się łuku wizjer natychmiast się zaciemnia. Po zakończeniu spawania ekran zostaje rozjaśniony. Stosowanie przyłbic aktywnych jest wygodne i ułatwia kontrolę jakości wykonywanych spawów.

Istotne parametry

Jednym z najważniejszych parametrów przyłbic aktywnych jest czas reakcji na światło. Profesjonalne przyłbice spawalnicze wyposażone w cztery sensory charakteryzują się niezwykle krótkim czasem reakcji na łuk, dzięki czemu skutecznie chronią wzrok spawacza przed szkodliwym promieniowaniem. Wybierając maski do spawania, warto zwrócić uwagę na takie parametry jak klasa optyczna, rozproszenie światła, różnice w przepuszczalności światła oraz zależność kąta na przepuszczalność światła. Pierwszy z wymienionych określa poziom zniekształcenia obrazu podczas patrzenia przez przyłbicę, drugi informuje o tym, czy w szkle wizjera występują zanieczyszczenia produkcyjne. Dwa ostatnie parametry wskazują zdolności samościemniające soczewek oraz czystość widoku pod różnymi kątami. W związku z tym, że spawacz korzystający z przyłbicy aktywnej nosi ją na głowie przez wiele godzin, istotne znaczenie ma jej waga. Nowoczesne modele wykonane są z trwałych i lekkich materiałów, a ich całkowity ciężar wynosi zaledwie 0,5 kg.

Facebook Comments
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Kiedy przeprowadzić osuszanie mieszkania?

Osuszanie mieszkania należy przeprowadzić zwłaszcza wtedy, gdy we wnętrzu występuje wilgoć…