Badanie USG to jedno z najczęściej wykonywanych badań do wykrycia wielu schorzeń.  Badanie narządów jamy brzusznej w taki sposób jest całkowicie bezbolesne i szybkie, a diagnoza szybka i wyjaśniająca wiele nieprawidłowości w organizmie. Badanie USG zwane jest inaczej ultrasonografią. Dzięki temu lekarz w szybki i skuteczny sposób może poznać wszystkie tajemnice, jakie skrywa brzuch i jego okolice. 

Rodzaje badania USG

Warto wiedzieć, że obecnie w medycynie wykonuje się nie tylko badanie USG brzucha, ale również innych narządów, w tym:

 • USG tarczycy,
 • USG jamy brzusznej,
 • USG węzłów chłonnych,
 • USG piersi,
 • USG serca,
 • USG ginekologiczne,
 • USG stawu biodrowego, stawu skokowego, stawu łokciowego, stawu ramiennego.

Na czym polega to badanie?

USG
USG

Do wykonania badania wykorzystywane są fale akustyczne, które cechuje wysoka częstotliwość. Fale są to zupełnie niesłyszalne dla ucha ludzkiego. Są to dużo bezpieczniejsze promienie niż popularne promienie rentgena. Bardzo ważnym elementem urządzenia jest głowica, dzięki której można w szyki i bezpieczny sposób przemieszczać się nią po ciele i wychwytywać obraz. W głowicy umieszczony jest tak zwany przetwornik ultradźwięków, który zamienia fale akustyczne na obraz elektroniczny. Ze względu na fakt, że zarówno tkanka kostna, jak i narządy wewnętrzne nie przepuszczają ultradźwięków, możliwe jest dokładne obejrzenie powłok i zdiagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości.

W jaki sposób należy przygotować się do badania USG?

Kilka dni przed planowanym USG nie należy spożywać ciężkostrawnych pokarmów. Warto ograniczyć się do pełnoziarnistego pieczywa, owoców i warzyw. Bezpośrednio przed wykonaniem badania nie należy również palić, gdyż może zniekształcić to obraz. Na badanie najlepiej przyjść na czczo. W niektórych przypadkach lekarz zaleca wypicie wody lub spożycie środka przeczyszczającego dzień przed badaniem.

W Opolu dostępnych jest wiele obiektów, w których można wykonać badanie USG. Aby znaleźć najbliższe miejsce, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę USG Opole i po chwili otrzymamy wyniki wyszukiwania.

Facebook Comments
 • Paliwo do pochodni

  Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…
 • Myjnia bezdotykowa. Tania i warta uwagi

  Myjnie bezdotykowe uznawane są przez wielu kierowców za tanie. Gro z nich jednak uważa, że…
 • Unikalny blask

  Świece towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat. Blask ognia towarzyszył w nocne, zimne wiecz…
Załaduj więcej Redaktor
Załaduj więcej Tele On

Dodaj komentarz

Sprawdź też

Paliwo do pochodni

Każdy kto posiada swój ogródek, taras lub patio na pewno zastanawiał się nad ważną kwestią…